W dniu 29 listopada 2021 r. z samego rana do naszej szkoły przyjechał ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Akcja zbiórki krwi została zainicjowana przez Szkolne Koło PCK już wiele lat temu. W tym roku nasi uczniowie jak zawsze stanęli na wysokości zadania. Chętnych do oddania krwi było 47 wolontariuszy, z czego 11 wolontariuszy zakwalifikowało się i oddało krew.
Nasi uczniowie oddali prawie 5 litrów krwi. Większość zgłoszonych uczniów oddało krew po raz pierwszy. Byli też i tacy, którzy mimo młodego wieku mają już legitymację honorowego dawcy krwi. „Krwiobus” to świetna zachęta dla uczniów, aby pomóc innym. Taka akcja, oprócz tego, że wspomaga bank krwi, daje też inną korzyść dla samych wolontariuszy – szybką diagnostykę. Cieszy fakt, że 90 procent dawców krwi, oddaje ją pierwszy raz podczas takich właśnie szkolnych akcji.
Tylko kilka procent osób zdolnych do oddawania krwi to robi, dlatego też nasza akcja jest możliwością dla wielu, aby po raz pierwszy w życiu „podzielić się kroplą krwi ”. Osoby, które nie były dawcami wcześniej mogą mieć różne obawy i wątpliwości, ponieważ nie wiedzą jak proste i bezpieczne jest oddawanie krwi.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w ten szczytny cel. Bezinteresowny udział w tej akcji to szlachetny gest ratujący życie innych ludzi. Oddając własną krew, wolontariusze przekazali to co najcenniejsze drugiemu człowiekowi.
Przewodniczący Szkolnego PCK Igor Piotrowski