TAK. JESTEM INNY!

Akcja pod hasłem „Tak. Jestem inny” została przeprowadzona 20 listopada 2012r. przez Komisję do spraw profilaktyki dla uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół nr 2. Była kontynuacją Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Jej celem było uświadomienie uczniom, że różnimy się od siebie i życie w grupie wymaga akceptacji drugiego, innego człowieka. Udział we wspólnych działaniach wymagał od uczestników zajęcia jednoznacznego stanowiska, jasnego określenia swoich poglądów.

Zgromadzeni w sali gimnastycznej uczniowie zostali zapoznani z zasadami zabawy. Linia namalowana na środku sali dzieliła przestrzeń na dwie frakcje: na prawo od niej – „tak, identyfikuję się z tym stwierdzeniem”; „na lewo – nie, to nie mój świat”. Każdy uczeń musiał podjąć samodzielną decyzję, w której części sali chce się znaleźć po każdym przeczytanym stwierdzeniu. Oznaczało to osobiste zaangażowanie w poruszany problemem. Po każdym komunikacie uczniowie wędrowali po sali, zmieniając układ wśród popierających lub niezgadzających się z wygłoszonym zdaniem. I tak uczniowie musieli zadeklarować, czy lubią zupę pomidorową; czy lubią nosić dresy; czy Legia to ich klub; czy lubią „być w temacie” i wiedzieć co się dzieje; czy zakażonych wirusem HIV należy izolować; czy wyznawcy innych religii mają rację itp.

Na koniec zabawy uczestnicy usłyszeli zdanie: „Jestem inny”. Prawie wszyscy zajęciem miejsca zadeklarowali, że mogą tak o sobie powiedzieć. Argumentowali, że różnią się od pozostałych wyglądem, charakterem, a także poglądami, opiniami i upodobaniami, czego dowiodła wędrówka przez linię dzielącą salę gimnastyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *