Polski Mistrz Zawodu = Europejski Praktykant.

Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich. Celem projektu jest zdobywanie wiedzy i umiejętności oraz podnoszenie kompetencji zawodowych podczas praktyk we Włoszech w zawodach: technik informatyk, technik budownictwa i technik handlowiec.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Płońsku uczestniczą w projekcie „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” pt. POLSKI MISTRZ ZAWODU =EUROPEJSKI PRAKTYKANT o numerze 2019-1-PL01-KA102-061770 realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

W dniu 18.09.2021r. wyjechali na praktyki zawodowe do Włoch, 9 uczniów technikum handlowego, 9 – technikum budownictwa i 10 – technikum informatycznego rozpoczęło praktyki zawodowe. Opiekunami są p. Katarzyna Krzywkowska, p. Ewelina Brzeska i p. Renata Rutkowska.

Praktykantom życzymy owocnych dwóch tygodni i czekamy na relacje z pobytu we Włoszech.

W trakcie praktyk uczniowie zwiedzą Rimini, San Marino , a także Wenecję.
W ramach przygotowania młodzież klas technikum wzięła udział w zajęciach z zakresu historii i kultury Włoch. Oprócz ogólnej wiedzy na temat symboli narodowych, gospodarki, aktualnych informacji dot. zasad i ograniczeń na terenie Italii, uczniowie poznali również zabytki, dania kuchni włoskiej. Spotkanie zakończyło się testem wiedzy o Włoszech, który nie sprawił żadnych problemów. Zajęcia z przygotowania historyczno- kulturowego przeprowadziła p. Bogumiła Siuda. „Chi ben comincia è già a metà dell’opera” czyli „Dobry początek to połowa sukcesu”.

W trakcie dzisiejszego City Tour praktykanci zapoznali się z ciekawą historią Rimini, spotkali się z pracodawcami, którzy udzielili stosownych instrukcji odnośnie praktyki. Zobaczyli najważniejsze zabytki w Rimini:

  • Świątynię Malatesty z 1450 roku.
  • Bibliotekę Civica Gambalunga, gdzie znajdują się oryginalne manuskrypty z XVI wieku.
  • Piazza Cavour, będący głównym centrum handlowym w XV – XVI wieku( na placu znajduje się fontanna z szyszką, na której podpisał się sam Leonardo da Vinci).
  • Most Tyberiusza, który funkcjonował dla pojazdów od I wieku n. e. do 2020 roku.
  • Plac Trzech Męczenników.
  • Łuk Triumfalny Augusta z I wieku p.n.e. Zaczynają się właściwe praktyki u włoskich pracodawców.